FacebookTwitterVKontakteПідписатися на RSS

/Files/images/НОЖИЦІ.jpg

Уміння користуватись ножицями часто дається маленьким дошкільнятам нелегко. Адже для того, щоб оволодіти цією навичкою, дитина повинна вміти використовувати вказівний, середній і великий пальці окремо від безіменного й мізинця. Незважаючи на те що діти починають користуватись ножицями вже із трьох-чотирьох років, повністю ця навичка розвивається в них тільки до шести років. Ви можете допомогти вашому дошкільнику оволодіти вмінням вирізати ножицями за допомогою спеціальних вправ, що розвивають дрібну моторику.

Як навчити дитину дошкільного віку користуватись ножицями

1. Розвивайте навички моторики

Є багато цікавих ідей для розвитку навичок дрібної моторики та двосторонньої координації дитини, застосовувати які необхідно з раннього дитинства, ще до того, як вона почне користуватись ножицями.

 • Нехай дитина переміщує кубики або інші предмети за допомогою кухонних щипців, їй це неодмінно сподобається.
 • Попросіть дитину вичавлювати воду з водної іграшки або губки під час купання.
 • Наповніть піпетку для закапування очей фарбою й попросіть дитину намалювати картину, потроху видавлюючи фарбу з піпетки.
 • Запропонуйте дитині пробивати діркопробивачем отвори в аркуші картону, це зміцнить її м'язи рук.
 • Нехай дитина частіше грає з пальчиковими ляльками-маріонетками. Це чудовий спосіб навчитись використовувати пальці окремо.
 • Дитині також сподобається рвати папір на дрібні шматочки. Це допоможе розвинути вправність і спритність.
 • Закріплення прищіпок по краях паперової або пластикової тарілки ідеально підходить для розвитку двосторонньої координації.
2. Вибирайте правильні ножиці

Обдумано підходьте до вибору відповідних ножиць для вашого малюка. Немає універсальних ножиць, які би підходили всім. Попросіть дитину випробувати ножиці, щоб переконатися, що вони досить гострі й підходять для її руки.

 • Ножиці для правшів і шульг. Ножиці, які ви купуєте дитині, повинні відповідати домінуванню однієї з її рук. Більшість ножиць розраховані на праворуких. Протедитина-шульгаповинна користуватися ножицями, призначеними спеціально для ліворуких. У ножиць для шульг верхнє лезо розташоване зліва, щоб дитина могла бачити лінію відрізу. Існують ножиці, які рекламуються як універсальні, але такі моделі можуть не дати шульзі чіткого огляду даної лінії.
 • Адаптивні ножиці. Дітям зі слабкими м'язами рук, особливими потребами або будь-якими іншими обмеженнями потрібні адаптивні ножиці. Існує кілька форм і конструкцій таких ножиць, які відповідають певним потребам. Бувають ножиці із пружиною, які самі розкриваються після стиснення; настільні ножиці для роботи користувачів з однією рукою й навчальні ножиці, які чудово підходять для навчання дитини правильно розташовувати ножиці в руці.
 • Безпечні ножиці. Деякі фахівці, які працюють з дітьми дошкільного віку, уважають за краще користуватись ножицями з тупими (закругленими) кінцями для початківців. Їх зазвичай називають безпечними ножицями. Купувати потрібно такі, які будуть добре різати папір, оскільки деякі з ножиць даного типу практично не ріжуть. Якщо дитині буде дуже важко різати папір, у неї може зникнути бажання навчитись вирізати ножицями.
3. Навчайте дитину правил безпечно використовувати ножиці

Важливо навчити дитину правил безпечно поводитися з ножицями й повторювати ці правила перед кожним заняттям з ними. Є два основних моменти, які слід особливо підкреслити. По-перше, діти повинні знати, що ножицями можна різати тільки папір і більше нічого. По-друге, стежте за тим, щоб дитина не ходила й не бігала з ножицями. Якщо малюку необхідно кудись піти, покажіть йому, як треба правильно тримати ножиці при ходьбі, тобто із зімкнутими лезами, у кулаці й кільцями догори. Його руки повинні знаходитись поруч з тілом.

4. Навчіть дітей правильно тримати ножиці

Почніть із правильного положення ручки ножиць у руці. Продемонструйте малюку правильний спосіб тримати ножиці й попросіть його повторити ваші дії. Вам, можливо, доведеться допомогти дитині розмістити пальці у відповідних отворах. Навчайте й показуйте, що великий палець завжди йде в менший отвір, а вказівний і середній – у більший отвір. У цьому вам можуть допомогти малюнки зі схематичним зображенням правильного положення ножиць у руці. Нехай дитина також тренується розтискати та стискати ножиці. Це допоможе їй знайти силу, необхідну для роботи з ними.

5. Вирізуйте з дітьми за лінією

Для того щоб дитина навчилася справлятися з ножицями, вона повинна спочатку навчитись різати за лінією. При цьому використовуйте щільний папір, а не занадто тонкий і легкий, що легко складається та згинається. Допоможіть малюку, на перших порах направляючи його руку своєю, доки він не оволодіє цим уміння на належному рівні.

6. Вирізання форм

Після того як ваша дитина засвоїть попередні етапи, вона може переходити до вирізання різних форм. Ви можете самі малювати різні форми й фігури фломастером з товстим наконечником або використовувати кольорові надруковані зображеннятрикутників, кіл чи квадратів, а також інших зображень.

7. Вирізання з поворотом паперу

Покажіть дитині, як треба вирізати, повертаючи папір. Допомагайте, коли вона буде пробувати однією рукою вирізати, а іншою повертати аркуш. Це допоможе їй навчитись не перевертати ножиці вгору «дном» (що відбувається досить часто). Навчіть її вирізати не поспішаючи, поступово, при цьому контролюючи стан і ножиць, і паперу.

8. Вирізуйте весело

Перетворіть навчання працювати з ножицями на веселу та творчу гру. Тримайте під рукою клей і фломастери, щоб дитина могла вирізати, наклеювати й розфарбовувати.

Ось ще кілька цікавих ідей:

 • Вирізання змійкою. Нехай ваша дитина складе папір так, щоб вийшла велика й довга змійка, а потім розріже її на більш дрібні змійки.
 • Бахрома. Нехай дитина надрізує краї кольорового паперу, щоби зробити стильну підставку або капелюх з бахромою.
 • Мистецтво колажу. Вирвіть сторінки зі старих журналів і попросіть дитину вирізати з них різні форми, а потім наклеїти їх на папір і створити свій власний витвір мистецтва.
Кiлькiсть переглядiв: 56

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.